فایل ورد ارزيابي توانايي راديوگرافي پانوراميک در تعيين رابطه ريشه مولر سوم فک پايين با کانال آلوئولار تحتاني

لینک دانلود

 فایل ورد ارزيابي توانايي راديوگرافي پانوراميک در تعيين رابطه ريشه مولر سوم فک پايين با کانال آلوئولار تحتاني دارای 6 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد ارزيابي توانايي راديوگرافي پانوراميک در تعيين رابطه ريشه مولر سوم فک پايين با کانال آلوئولار تحتاني  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد ارزيابي توانايي راديوگرافي پانوراميک در تعيين رابطه ريشه مولر سوم فک پايين با کانال آلوئولار تحتاني،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد ارزيابي توانايي راديوگرافي پانوراميک در تعيين رابطه ريشه مولر سوم فک پايين با کانال آلوئولار تحتاني :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دندانپزشکي (جامعه اسلامي دندانپزشکان ايران)

تعداد صفحات :6

زمینه و هدف: رادیوگرافی پانورامیک، رادیوگرافی انتخابی قبل از جراحی دندانهای عقل نهفته است، اما در مورد توانایی این رادیوگرافی در تعیین ارتباط ریشه مولر سوم و کانال دندانی تحتانی اختلاف نظر وجود دارد. هدف از این مطالعه، ارزیابی توانایی رادیوگرافی پانورامیک در تعیین رابطه ریشه مولر سوم فک پایین با کانال دنتوآلوئولار (IAN) می باشد.روش بررسی: در این مطالعه که با روش Diagnostic accuracy انجام شد، صد نمونه رادیوگرافی پانورامیک به وسیله پنج دستیار جراحی فک و صورت مورد بررسی قرار گرفت. آنان دیدگاههای پیش از جراحی خود را در ارتباط با مورفولوژی ریشه و رابطه دندان مولر سوم با کانال آلوئولار تحتانی در تصویر پانورامیک ارائه دادند و نظرات فوق با یافته های پس از جراحی مقایسه گردید. در این مطالعه از آنالیز آماری تکرارپذیری کاپا و Weighted kappa، استفاده شده است.یافته ها: از بین صد نمونه مورد مطالعه، در 88 نمونه در مرحله جراحی ارتباط با کانال مشاهده نشد، در حالی که در 12 نمونه این ارتباط مشاهده گردید. حساسیت تشخیصی رادیوگرافی پانورامیک %83.3، ویژگی %83، ارزش اخباری مثبت %40 و ارزش اخباری منفی آن %97.3 برآورد گردید. میزان Accuracy کلی نیز %85 محاسبه گردید. ضریب تکرارپذیری کاپا، %61 و ضریبWeighted kappa ، %79 محاسبه شد.نتیجه گیری: رادیوگرافی پانورامیک همچنان می تواند به عنوان در دسترسترین و قابل اعتمادترین روش مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا با توجه به ارزش اخباری منفی آن می تواند در صورت ارتباط ریشه دندان با کانال آلوئولار تحتانی با دقت %97.3 آن را نشان دهد. ارزش رادیوگرافی پانورامیک در تعیین نوع ریشه ها پایین است.
كلید واژه: رادیوگرافی پانورامیک، عصب آلوئولار تحتانی، مولر سوم

توضیحات بیشتر